Powiatowe Centrum Edukacyjne

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lęborku

Otwarcie projektu Laptopowców 2013 /2014

Powiedz nam  jak masz na  imię?  - Jesteśmy zgraną grupą młodych ludzi, którzy otrzymali od rodziców nietypowe imiona. W związku z tym - Laptopową przygodę - przeżyją w 2013/2014 roku – ( Sylwia, Sandra, Michał, Seweryna, Magdalena, Krystiana, Bartłomiej i Natalia). Nasza  paczka  uaktywniać się będzie w każdy czwartek , aby w szkole było zabawnie. Chcemy przeżyć zajęcia aktywnie i publikować dla Was teksty lekko  inne . Tak , aby zabawa w dziennikarstwo była dla nas jak najlepsze lekarstwo. A kiedy laptopy otworzymy , to będziemy mieli radosne miny, gdyż swoje twarze w nich zobaczymy.
Laptopowcy to rozrywkowcy, którzy będą tworzyć blogowe posty.
ZaPal się z nami do zawodu – dziennikarzem zostań od Słońca wschodu.
W PCE, ZSP  startujemy, bo  zawsze dobrze wiemy , że do Starostwa Powiatowego w Lęborku  z projektem się udajemy!
Tak wyglądały nasze pierwsze zajęcia i uwierzcie nam, że nikomu nie drżała ręka, dlatego się przedstawiamy i o uwagę upraszamy.  

Sylwia
Dla mnie moje imię oznacza człowieka, który chce coś w życiu osiągnąć. Interesuję się sportem i także lubię jazdę na rolkach. Słucham muzyki normalnej, spokojnej. Marzę o rozrywkowych zajęciach dziennikarskich. Najcudowniejsze wakacje chciałabym spędzić w Hiszpanii. Na bezludną wyspę zabiorę 1.ciuchy na przebranie 2.książki 3.telefon 4.zegarek 5.materac do spania 6.koc 7.psa. Mój ulubiony sport to siatkówka. Maja ulubiona książka to ‘’Herkules’’ film ‘’Titanic’’. Najlepiej uczę się z w-fu. Moja ulubiona gazeta to ‘’Głos Pomorza ’’ ponieważ mogę się dowiedzieć co się dzieje w moim województwie. W pracy dziennikarza warto pamiętać o wszystkich najmniejszych szczegółach. Po zajęciach z koła dziennikarskiego oczekuje więcej możliwości do podjęcia  pracy. ‘’Słowo’’ w dzisiejszych czasach XXI w ma znaczenie. Będę słuchała Pani nauczycielki, ponieważ mówi o rzeczach, które przydadzą mi się w życiu lub będę miała lepszą możliwość zdobycia pracy w tym zawodzie.
Seweryna
Moje imię oznacza dla mnie osobę, która jest nietypowa i ma swoje zdanie. Moją pasją jest muzyka, a także interesuje się historią. Słucham najczęściej popu. Marzę o ciekawych zajęciach dziennikarskich. Najcudowniejsze wakacje chciałabym spędzić nad morzem z moimi znajomymi. Na bezludną wyspę zabiorę kosmetyki, ciekawą książkę, telefon, notatnik, poduszkę, zegar, jedzenie. Moim ulubionym sportem jest siatkówka. Moja ulubiona książka to ,,Oskar i pani Róża”, a film ,,Siedem dusz”. Najlepiej uczę się z j. angielskiego.  Moja ulubiona gazeta to ,,Dziennik Bałtycki ‘’, ponieważ często umieszczane są w niej artykuły związane z historią. W pracy dziennikarza warto pamiętać o tym, żeby uważać na słownictwo oraz przestrzegać praw autorskich. Po zajęciach z koła dziennikarskiego oczekuję, że będę lepiej przygotowana do napisania matury oraz wzbogaci się mój język. Według mnie ,,słowa” mają znaczenie w XXI wieku, ponieważ istnieje duża liczba słuchaczy, którzy utożsamiają się w wypowiedziami innych. Będę słuchała Pani nauczycielki, ponieważ watro, gdyż wiem, że czegoś wartościowego się nauczę.
Magdalena
Moje imię nie znaczy dla mnie wiele. Jest tylko słowem wymyślonym przez kogoś. Nie jest moją osobowością, ani charakterem. Uwielbiam pływać i różnego typu sporty. Lubię też czytać.Słucham wszystkiego  co wpadnie mi w ucho. Nie mam ulubionego stylu muzyki. Utwór musi mieć życiowy tekst i jakąś fają nutkę. Chciałabym na tych zajęciach spotykać się z różnymi sławnymi ludźmi. Chciałabym również dotrzeć do ludzi,  którzy potrzebują pomocy. Hymm… Najcudowniejsze wakacje? Wydaje mi się, że nie ważne gdzie ważne z kim. Na bezludną wyspę zabiorę : Najbliższych, czekoladę, papier i długopis, jakieś ubrania,  lekarstwa, sprzęty kuchenne, agregat. Ulubiony sport  to Siatkówka i piłka nożna. Ulubione książki :„Tam gdzie spadają anioły”, „Demon i Panna Prym”,  „Lilith”. Najlepiej uczę się z Matematyki.Nie mam ulubionej gazety. Jeśli jakiś artykuł z gazety mnie zainteresuje to ją czytam, jak nie to nie. Warto się dowiedzieć z zajęć o kulturze, dobrych stosunkach z ludźmi, nie można dać się sprowokować. Oczekuję tego, że będę umiała napisać naprawdę i  dobrze pisać, a moje artykuły będą  ciekawe. Słowa mają ogromne znaczenie. Wiele ludzi właśnie przez słowa popada w depresje, a nawet popełnia samobójstwo. Słowa pocieszają, podbudowują, ale także dołują.  Ludzie najczęściej określają ludzką  inteligencję po tym jak się wyrażasz. Sądzę, że mogę się  wiele nauczyć od pani nauczycielki  i że  jest kompetentną  osobą.
Bartłomiej
Moje imię nie jest dla mnie zbyt ważne.. Jest, dobrze że jest,  ale nie przywiązuję do tego zbytniej uwagi. Strasznie lubię słuchać muzyki, lubię także sport oraz gry komputerowe. Jeśli chodzi o to jakiej muzyki słucham to nie mam jakieś ulubionego gatunku, przeważnie słucham Radia, najbardziej przybliżonym gatunkiem będzie chyba muzyka współczesna. Marzę o oryginalnych zajęciach dziennikarskich. Najcudowniejsze wakacje chciałbym spędzić w Portugalii. Na samotną wyspę zabrałbym ubranie, jedzenie, picie, komputer, głośniki, telewizor, ponton. Lubię uprawiać: piłkę nożną, siatkówkę i piłkę ręczną.  
Nasze pierwsze zajęcia odbywające się w ramach kółka dziennikarskiego dotyczyły następującej tematyki:
- Spraw organizacyjnych z przedstawianiem się członków  - Vipowskiej Ekipy. Dodatkowo  podczas naszych zajęć gościliśmy przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Lęborku – p. Anitę Klimek.
- Poznawania tajników dziennikarstwa kulturalnego, politycznego, naukowego, life-stylowego, biznesowego, kobiecego, męskiego, młodzieżowego, dziecięcego. Pisanie o kulturze przez wielkie litery wiąże się często z zapoznaniem się z nowościami na rynku wydawniczym: książkami, płytami, repertuarami kin, teatrów, czytaniem różnych gazet, oglądaniem programów w  TV. Warto zatem pamiętać , że „pisząc” o sztuce należy dokonywać ocen zgodnych z prawdą,  krytykować , zachwalać uczciwie i zgłębiać wszystkie „za” i „przeciw”. W dziennikarstwie sportowym warto jest natomiast znać się na zasadach opisywanych konkurencji, być bezstronnym i  niezależnym sędziom. Inaczej będzie wyglądać dziennikarstwo polityczne w ramach , którego opisywane będą poszczególne grupy partyjne albo bezpartyjne. Jak wiadomo ten temat zawsze  wzbudza wiele emocji, a nakreślanie poglądów polityków wymaga od dziennikarza  przeprowadzenia  starannego wywiadu z Vipem. W związku z tym dziennikarz musi działać zgodnie z humanistyczną zasadą: „ wiedzieć wszystko o tym, co robię, i coś o wszystkim , co pozostaje poza moim obszarem zainteresowań” – ( rozdział – „Podstawowe fakty na temat dziennikarstwa” – zawarte w książce: „Jak zostać dziennikarzem” , J. Ściślak, Wyd. Astrum, Wrocław 2007). Dziennikarstwo naukowe oznacza znaleźć brakujące ogniwo w teoriach z różnych dziedzin wiedzy. A jak wiadomo nauka rządzi się swoimi prawami, zaś naukowcy to ludzie głównie wynalazcy, którzy często sami piszą artykuły do gazet. Dziennikarstwo life- stylowe opowiadać będzie o pobudce o 5:00 nad ranem, płatach wsypanych do mleka, pracy, pasjach, produktach, które warto jest zareklamować zanim ponownie nastawimy budzik i położymy się z gazetą do łóżka. Dziennikarstwo biznesowe to kierowanie do określonego odbiorcy reklamy efektów końcowych  własnej działalności, szukanie klientów, partnerów, uczestnictwo w życiu swojego otoczenia, otwartość na ludzi i kreatywność zarządzającego daną firmą. Dziennikarstwo kobiece, męskie , młodzieżowe i dziecięce to szukanie tematów bliskiej tej grupie wiekowej, reklamowanie odpowiednich produktów, bycie nauczycielem jak należy żyć, czym się interesować , na co zwracać uwagę Czytelników, gdzie bywać, jak się ubierać, jak odżywiać i relaksować.      
Pamiętajcie, że:
Zajęcia miały nauczyć młodych ludzi, że bycie dziennikarzem wymaga wykazania się wielką kulturą osobistą, traktowania ludzi z szacunkiem, zgłębiania  interesującego nas tematu (  nie zawsze za wszelką cenę ) i zdecydowania się na pozostanie oryginalnym „przewodnikiem medialnym”  dla wszystkich Czytelników. Bycie  dziennikarzem to również  wyszukiwanie do gazety takich tematów artykułów, których nikt wcześniej nie opisał, a następnie prezentowanie ich w przyjaznym, serdecznym „tonie”.  W związku z tym oparliśmy nasze wykłady  o doświadczenie nauczyciela prowadzącego kółko i redagującego Lęborskie Fakty Młodych oraz książkę Jarosława Ściślaka: „Jak zostać dziennikarzem.” Jak się okazało bycie tzw. – „czwartą władzą” – wymaga od dziennikarzy pewnych umiejętności zjednywania sobie ludzi, uczenia ich wrażliwości, delikatności , a także w pewnych przypadkach stanowczości. W związku z tym wspólnie doszliśmy do wniosku, że ten zawód wymaga od  redaktorów  odwagi, zapału, upartości, wytrwałości, a dopiero potem przychodzi czas na radości i różne dziennikarskie wnioski.  
P. S.
Informujemy, że :
 - Dwóch chłopaków w grupie mamy i o nich  zadbamy, ponieważ newsa  stworzyły - laptopowe dziewczyny.
Dziennikarski  blog –http://laptopowcy.blogspot.com
Naszych twarzy jeszcze nie ujawniamy , bo w niepewności Was przetrzymamy!
Nauczyciel prowadzący – p. Sylwia Skroś – PCE, ZSP – 2013 r.
Gazety promujące nasze przedsięwzięcie –
FM- fm.lebork.pl  oraz LF – fakty.lebork.pl  
W tych serwisach się spotkamy i do czytania o nas zapraszamy!
Zajęcia będą   obejmowały:
Opracowanie programu nauczania i przeprowadzenie cyklu zajęć pozaszkolnych w Powiatowym Centrum Edukacyjnym - Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lęborku oraz w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku na rok szkolny 2013/2014 w ramach projektu pn. Zapal się do zawodu- Zawodowo w Powiecie Lęborskim współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. – Kółko Dziennikarskie w PCE, ZSP.
24.10.2013 roku.


 

2013-10-28